Oficiální stránky Karoliny Francové, české spisovatelky sci-fi a fantasy, držitelky několika prestižních literárních ocenění.

Autobiografie

Karolina Francová by Karolina Francová

Narodí se v Liberci na podzim roku 1974 – a od té doby taky podzim považuje za nejlepší roční období. Z uřvaného mimina podle zpráv rodičů rychle vyroste drzá, prolhaná a vyzáblá holčička. Osud jí dopřeje dvě mladší sestry a s tím i pozici té nejstarší, rozumné a za všechno zodpovědné. Do školy se těší a radost z učení jí nedokáže vzít ani školský systém, přesto se už v první třídě rozhodne stát baletkou. Docela jí to jde, ale přirozený odpor k odříkání a fyzické dřině nakonec převáží a ze základní školy se v souladu se všeobecným očekáváním plynule přesune na gymnázium.

To léto se jí dostává do rukou knížka Briana Aldisse Nonstop, která zapůsobí jako zjevení. Do té doby ji nikdy nenapadne, že knížky můžou být TAKOVÉ a že se může psát i TAKHLE. Otevírá se před ní žánr scifi s fantasy v těsném závěsu, protože první ročník na gymnáziu a rok 1989 s sebou přinese Pána prstenů. Od propadnutí scifi jako žánru už pak chybí jen krůček k tomu zkusit to taky.

K rozhodnutí začít také psát ji vedou dva důvody:
1) Když čte knížku, stává se, že autor svůj příběh vede jiným směrem, než jaký ji zajímá. Často se zarazí a říká si, ale co se zatím dělo s tím a tím nebo tam a tam, případně, to je ale blbost, to by přece hrdina jako XY nikdy neudělal, neřekl, já nechci, aby se takhle zachoval. Z těchto pohnutek vznikají alternativní konce a doplňky ke knížkám a pak taky několik fanfiction povídek ze světa Star Treku.
2) Vydírání: Neboť, jak už to tak bývá i ona má kamarádku, která se také snaží psát a ta jí odmítá dávat číst své věci, pokud jí není poskytnut nějaký ten text na oplátku.

Její literární snažení na gymnáziu vyvrcholí maturitní písemkou z češtiny, kde si jako útvar volí povídku a píše text Poznej sám sebe, který později rozvine do zdařilé povídky téhož názvu publikované v antologii Česká scifi 2001.

V rozhodování o volbě vysoké školy vítězí Právnická fakulta UK, nikoli kvůli lásce ke spravedlnosti či touze po penězích, ale z prostého důvodu, že se zde nepožadují přijímací zkoušky z matematiky, fyziky, chemie či biologie. Následuje pět let v Praze na kolejích Hvězda, vyplněných převážně četbou a završených publikováním povídek Vražda a Sídliště v Ikarii a prací na románu Algar tarch.

Po promoci se vrací zpět do Liberce, provdá se a zakotví jako právnička na místním finančním úřadě. Kupuje si domů první počítač, přepisuje Algar tarch z rukou psaného textu do T602. Mění počítač a převádí první již přepsanou polovinu Algar tarch do formátu doc. Chce počítač vyhodit. Nakonec se jí přece jen podaří dát text do formy vhodné k nabídnutí v nějakém nakladatelství. Je jí doporučeno obrátit se na Straky na vrbě. V roce 2001 v tomto nakladatelství román skutečně vychází. Následující rok přichází literární ocenění v podobě Mloka za román Život je rafinované peklo.

Spolupráci s nakladatelstvím Straky na vrbě se jí i přesto nepodaří prohloubit: posílá tam další tři texty, ale ani jeden dostatečně nezaujme. Nakonec se obrací na nakladatelství Triton. V roce 2003 konečně vychází Arien a v roce 2004 uspěje Kaynova doba v literární soutěži Trifid.

V roce 2004 se jí narodí první dítě, dcera Klára. KF je zmatená – říkali jí, že když se dítě nají, tak nepláče, tvrdili jí, že když se dítě přebalí, tak nepláče, přesvědčovali ji, že když se dítě vozí v kočárku, tak nepláče. Dítě Klára pláče stále. Ve dne, v noci, venku, doma, najedené i hladové, přebalené i mokré. KF už nepíše, s vypětím všech sil odešle Zrádce, dopsaného v těhotenství, do Tritonu, a snaží se přežít, dokud z toho dítě nevyroste.

V roce 2006 přichází na svět druhé dítě, syn Kristian. To se chová zodpovědněji, nepláče tak úporně, v noci v podstatě spí, přes den si vydrží někdy i hodinu hrát. KF má čas dokončit Zlatý plamen a navázat spolupráci s týmem JFK.

V roce 2009 odkládá děti do školky a vrací se k právnické profesi.

Současnost: už není vyzáblá, není drzá a většinou ani nelže. Nerozčiluje se kvůli recenzím, ale stále se ostýchá svou práci nabízet a prosazovat. Její švagrová usuzuje, že KF je totálně neschopná sebepropagace a zakládá fanklub a webové stránky.
Měsíc.jpg
Co ti psaní dává?
To je jednoduché. Když se to daří, tak naprostou euforii. Když to nejde, tak totální depku. Člověk to samozřejmě dělá kvůli těm okamžikům radosti.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one