Oficiální stránky Karoliny Francové, české spisovatelky sci-fi a fantasy, držitelky několika prestižních literárních ocenění.

Marek Opluštil 2008 : Věk mloků - JFK 15

Nadešel ten správný čas a JFK 15 je na světě, což mimojiné znamená, že oslava první dvacítky není daleko! V patnáctém svazku cyklu dostala opratě do rukou poprvé žena, přesněji Karolína Francová, která není ve světě fantastiky žádným nováčkem, má už za sebou čtyři samostatné romány: Algar tarch (2001), Arien (2003), Kaynova doba (2006) a Zrádce (2007), připočítat samozřejmě můžeme nějakou tu povídku.

Mohlo by se zdát, že ženská ruka dá Johnovi oddech, ale chyba lávky, protože i tentokrát se JFK pořádně zapotí, ačkoliv v porovnání s předchozími díly se nebude muset tolik starat o vlastní přežití, či zničení paralelních světů. Navíc ani text není takový, jak jsme si na něj zvykli, ale je napsán v ich formě, tedy z pohledu hlavní postavy, kterou se v „patnáctce“ stala tajemná Nikita Bernstein.

Nikita je v úzkých a chtě nechtě potřebuje pomoc. Vyvstává otázka na koho se může více spolehnout než na Johna F. Kováře? Ačkoliv Kováře nemá moc v lásce, on je tím jediným pravým hrdinou a Nikita je nucena ho o pomoc požádat, neboť to, co potřebuje, není možné splnit jinak než překročením Agenturních pravidel, a v tom je JFK mistr nad mistry! Nikita se ocitá v průšvihu, nakazila se totiž neznámou a navíc smrtelnou chorobou od svého milence. A jelikož nemá zrovna moc času rozhodne se s Johnem vrátit do světa, kde měl její přítel naposledy misi a mohl se nakazit. Po větších i menších problémech se dostávají do světa, ve kterém došlo ke globálnímu oteplení, i když tamní lidstvo se s ním dokázalo vyrovnat za pomoci biotechnologií. Vystoupení moří z břehů brání hráze z geneticky upravených korálů odsolujících mořskou vodu, kontinenty protkává síť mořských průplavů a z rozdílů výšky hladin světových oceánů se získává energie. Svět ohrožují podivní tvorové - mloky, kteří údajně mají být dalším vývojovým stádiem člověka, homo sapiens aqualis.

Věk mloků působí jako by byl napsán v době začátků série Agent JFK, zejména díky rozsahu pouhých 130 stran, což by se to mohlo současným čtenářům a fanouškům série zdát málo, proto autorka přihazuje bonusovou, téměř šedesáti stránkovou, povídku Zřídlo moci, v níž se seznámíme s jednou z verzí vzniku Agentury EF. Ve Zřídlu moci se hlavní postavy dostávají do světa podobného naší době kamenné. Není však doba kamenná jako doba kamenná...

Karolína Francová nám předvedla, že psát umí a že má i dobré nápady, díky kterým ji považuji za skvělý přírůstek k již docela širokému JFK Teamu. Kniha se dobře čte, děj rychle plyne, přesto mi v celkovém obrazu něco nesedělo, něco chybělo. Možná, že při porovnání s předchozími díly ubylo akce, ale nemyslím, že by to byl pravý důvod mého váhání. Knize chybělo něco většího, nějaký velký zážitek. Něco, co bych si při pohledu na knihu okamžitě vybavil. Takhle si vybavím jedině mloky, kteří vlastně nejsou ani původními Čapkovými mloky, ze kterých zbylo jen jméno.

Hodnocení: 65%.
Co ti psaní dává?
To je jednoduché. Když se to daří, tak naprostou euforii. Když to nejde, tak totální depku. Člověk to samozřejmě dělá kvůli těm okamžikům radosti.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one