Oficiální stránky Karoliny Francové, české spisovatelky sci-fi a fantasy, držitelky několika prestižních literárních ocenění.

Martin Fajkus 2006 : Kaynova doba

Bohové musí mít zcela jistě naprosto zvrhlý smysl pro humor. Tedy alespoň podle mladé české autorky Karoliny Francové. Ta ve své nejnovější knize zavádí čtenáře do říše Ettys, kde mají hlavní slovo kněží bohyně Mortai. Mohou dělat cokoli se jim zamane, a také velmi rádi toto privilegium využívají v praxi. Nikdo si před nimi nemůže být jistý životem ani ctí, protože je chrání svou mocí sama bohyně.
Mladý vesničan Kayn kněží Mortai nenávidí za to, co provedli s jeho vesnicí, ale zároveň se pokouší stát jedním z nich. Příčinou jeho náhlého zájmu je žena - kněžka Amaël, které také není lhostejný. Ale bohyně nedává svou přízeň zadarmo. A štěstí je křehké a lidé ovlivnitelní...
Autorka využívá stylu klasické fantasy, aby mohla vyprávět tragický příběh o vnitřní samotě a rozervanosti. Jí vyvolená hlavní postava se vymyká ze zavedeného stereotypu hrdinů zachraňujících svou obětí svět. Kayn jako Mortain kněz se poznenáhlu mění. Nezajímají ho už důsledky jeho činů, přestává chápat rozdíl mezi dobrem a zlem. Jediné, na čem mu skutečně záleží, jsou bratr a milovaná žena, kterých se nehodlá vzdát za žádných okolností. A právě to je příčinou jeho tragédie.
Kaynova doba je drsným příběhem plným krutosti a zloby, který má spád a dobře se čte. Kromě toho se v něm ale autorka svým vlastním, ženským způsobem pokouší odpovídat na otázky týkající se svědomí, dobra a zla, víry, sobectví i sebeuvědomění.
Co ti psaní dává?
To je jednoduché. Když se to daří, tak naprostou euforii. Když to nejde, tak totální depku. Člověk to samozřejmě dělá kvůli těm okamžikům radosti.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one